Zarządzanie czasem

Na świecie istnieje plemię, które nie mierzy czasu, ani nie posiada pojęć czasu. Nazywa się Amodawa i żyje w amazońskich lasach. Członkowie tego plemienia żyją czasem teraźniejszym. Dla nas niepojęte. My nie tylko ciągle się spieszymy i nie nadążamy, ale też mamy kalendarze wypełnione już na rok do przodu!

Kiedy po raz pierwszy przyjechałam do Warszawy na dłużej, jakże byłam zdumiona, kiedy zobaczyłam, że po schodach się biega, a po schodach ruchomych… też się biega! Będąc w stolicy musisz wiedzieć, że jeśli chcesz stać na schodach ruchomych, musisz stanąć po prawej stronie, tak aby osoby biegnące, mogły się zmieścić po lewej. To zjawisko jest nieznane osobom z małych i średnich miast.

Nie znam osoby, która nie potrzebowałaby dodatkowego czasu na wszystkie swoje plany. Wszyscy wymagają teraz więcej w tym samym czasie. Jeden kierunek studiów to już dla niektórych za mało. Dyplom bez doświadczenia? Nie da rady. Tak więc wszyscy gonią, aby dogonić. Co chcemy dogonić? Czy to nie jest wyścig bez mety?

Jakie mamy wyjście? Skoro nie możemy rozmnożyć czasu a zadań mamy zdecydowanie więcej niż jesteśmy w stanie wykonać – musimy z czegoś zrezygnować. Możemy także nauczyć się inaczej organizować swój czas i swoją pracę. Istnieje wiele technik efektywnego zarządzania czasem, które znacznie poprawiają ten ponury stan rzeczy. Warto się
z nimi zapoznać i zmobilizować się do ich stosowania. Wtedy wiele może się zmienić na lepsze.