Zabawy integracyjne przydatne na szkoleniach

Osoby wchodzące na salę szkoleniową, czasem pracują w jednej firmie, a czasem się nie znają. Niezależnie od tego na początku czują się nieswojo i dobrze im robi poznanie się w zabawowej, luźnej atmosferze. To pozwala im poczuć, że są tam na równi i przyszli w tym samym celu.

Bardzo ciekawą i zabawną grą jest Pajęczą sieć. Uczestnicy szkolenia siadają w kręgu. Trener trzyma w ręku kłębek wełny i obwiązuje sobie nią rękę, po czym wypowiada swoje imię i rzuca je do wybranej osoby, która powtarza jego czynność. Gdy dojdzie do ostatniego uczestnika, ten odwiązuje z ręki wełnę wypowiada imię swojego poprzednika i odrzuca mu kulę. Zabawa się kończy, w momencie gdy kłębek wróci do trenera. Jest to zabawa wywołująca dużo pozytywnych emocji  bo wybierając osoby nie będące w pobliżu, można stworzyć naprawdę sieć przypominającą dzieło pająka.

Jeżeli grupa się zna, nie ma co rezygnować z tego etapu. Warto przeprowadzić wtedy grę, która pozwoli im lepiej się poznać. Na przykład poszerzając ją o podanie oprócz imienia, również rzeczy której pozostali uczestnicy o nim nie wiedzą, np. Mam na imię Gabriel i co sobotę dokarmiam kaczki w parku. To pozwoli spojrzeć im na siebie, z całkiem nowej perspektywy.

Ciekawą propozycją dla bardziej spiętych osób będzie Wycieczka w góry, podczas której siedząc w kręgu każdy przedstawia się
i dodaje co zabrałby na wycieczkę w góry, wraz z uzasadnieniem. Haczyk tkwi w tym, że to co chce zabrać musi rozpoczynać się na literę zgodą z pierwszą literą jego imienia. Przykład: Jestem Marlena i na wycieczkę w góry zabrałabym małpkę, żeby mieć ciekawego i mądrego towarzysza.

Niezależnie od tego jaką grę wybierzemy, ważne jest to aby jak najmocniej angażowała naszych uczestników, aby mogli poczuć się grupą.