Savoir Vivre w ubiorze

„Dobrze się ubrać” kojarzy nam się przede wszystkim z modnym ubieraniem się. Można by powiedzieć, że świat a z nim często więcej niż połowa wielu społeczeństw oszalała na punkcie mody. Gdzie się nie obejrzymy tam kuszą nas różnego rodzaju informacje zachęcające do bycia modnym. Ale czy stwierdzenie „dobrze się ubrać” mówi tylko o tym?
Dużo rzadziej poruszaną kwestią jest ta część dobrego ubierania się zwana sztuką savoir vivre. Co ma savoir vivre do powiedzenia w kwestii ubioru? Otóż bardzo wiele. To jak wyglądamy wiele mówi o nas samych. A jak powinniśmy wyglądać według „Pani Savoir Vivre”?
Po pierwsze, powinniśmy zawsze nasz ubiór dostosowywać do okoliczności. Z jednej strony chodzi tutaj o nie zwracanie na siebie zbyt dużej uwagi krzykliwym strojem. Z drugiej strony mile widzianym jest pokazanie się w eleganckim stroju w teatrze czy operze oraz w stroju sportowym na korcie tenisowym czy podczas joggingu w parku. Strój elegancki nie musi kosztować kroci. Ważne, aby był schludny i czysty. Jeśli musimy liczyć każdy grosz, wybierajmy ubrania proste i eleganckie, których wygląd możemy odpowiednio dostosować, dobierając różne dodatki.
Po drugie, pamiętajmy, aby strój był dopasowany do figury. Pewne wzory wyszczuplają, a inne wręcz przeciwnie. Duże lub kwieciste wzory oraz prążki poprzeczne nie będą prezentowały się dobrze na osobie z pulchną figurą. Podobnie, podłużne paski nie będą się prezentowały najlepiej na bardzo szczupłej osobie.
Po trzecie, tym co nadaje ostateczny blask, a jednocześnie może wiele popsuć są dodatki. Torebki i kopertówki, szpilki i pantofle, czapki i kapelusze, pończochy, biżuteria – to wszystko, odpowiednio dobrane i stonowane może przemienić stary strój w całkiem nowe zjawisko.
Nie mniej ważne jest dobieranie kolorów, relacja stroju kobiety do stroju mężczyzny czy dobieranie perfum. Sztuka savoir vivre jest obszerna i głęboka. Zapoznając się z jej zasadami, można niebywale wzbogacić swoją wiedzę oraz swoje maniery, a osoba z wysokiej klasy manierami nie tylko będzie potrafiła odnaleźć się w każdej sytuacji, ale również będzie bardziej poważana w towarzystwie. Ostatnio oferta szkoleń otwartych firmy szkoleniowej Gamma z Warszawy została wzbogacona o ciekawą pozycję, jaką jest szkolenie z zasad savoir vivre – może warto spróbować.