Księgowa. Czy można nauczyć się zawodu?

Jak wybić się w temacie, jakim jest rachunkowość ? Zacznijmy może od zadania sobie pytania, czy jest to praca dla nas? Jeśli nie przeraża nas siedzący tryb pracy, spędzanie wielu godzin nad szczegółowymi dokumentami, a dodatkowo jesteśmy sumienni, zorganizowani i mamy dobre zdolności analityczne, warto pomyśleć nad podjęciem takiej pracy.

Branża księgowości bowiem rozwija się dynamicznie od dłuższego czasu i rozwijać się będzie dalej. Zalety bycia księgowym to przede wszystkim stabilność zatrudnienia, możliwość szerokiego rozwoju i regularny czas pracy. Szkolenie podstawowe, pozwalające podjąć taką pracę trwa zazwyczaj około 90 godzin, więc w stosunkowo krótkim czasie jesteśmy w stanie się przekwalifikować i zacząć. Musimy jednak pamiętać, że nie będziemy od razu mistrzami w swoim fachu, trzeba więc przygotować się na intensywne przyswajanie wiedzy i mieć chęci, aby ją zdobywać. Warto również skorzystać z kursu, na którym kompleksowo omawiane są programy, na których księgowi pracują w biurze lub firmie.

Rynek oprogramowania jest bogaty i zmienny, dobrze jest więc być na bieżąco z jego osiągnięciami. Jednak najlepszą metodą zdobycia praktycznych umiejętności jest odbycie stażu lub praktyk, skorzystajmy więc z niej w miarę możliwości. Najważniejsze jednak, żeby być przygotowanym na stałe podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych, ponieważ chodzi o nasze pieniądze i… satysfakcję z pracy.